W średniowieczu miasto Wolin było ważnym ośrodkiem kulturowym i handlowym. Najlepiej świadczy o tym coraz powszechniejsze wiązanie Wolina z obecnymi w nordyckich legendach i opowieściach Jomsborgie...
Wyjątkowo żywa i intrygująca lekcja zapomnianej nieco historii. Wizyta w tym skansenie pozwoli nie tylko zobaczyć, ale i doświadczyć życia typowego mieszkańca wczesnośredniowiecznej osady na Pomorzu. Z czasów, kiedy Wolin był jednym z najważniejszych miast i ośrodków handlowych. Kogo fascynuje świat Wikingów i Słowian, po prostu nie może ominąć tego miejsca.
Zabytkowy młyn zbożowy z połowy XIX wieku, swego czasu jeden z najpopularniejszych symboli Wolina, uwieczniony na niezliczonych widokówkach i kartkach pocztowych. Niestety wiatrak holenderski pozostaje (póki co) niedostępny dla zwiedzających, a ponadto doznał poważnego uszczerbku. Konstrukcji brakuje najważniejszego elementu, obrotowego dachu ze śmigłami.
Stosunkowo nieduży zabytek sakralny z połowy XIX wieku, utrzymany w stylu neogotyckim. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wolinie wybudowała w 1848 r. miejscowa parafia luterańska. Po II WŚ świątynię przejęli katolicy i parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na barwne witraże, obraz patrona i oryginalne organy.