Zabytkowa świątynia żydowska, wybudowana w II połowie XVIII wieku. Beitenu charakteryzowała się pięknymi polichromiami i późnobarokowym stylem, niestety została totalnie zdewastowana w 1944 r. W 1953 r. synagogę wyremontowano, lecz nie dla celów religijnych - działało tutaj m.in. kino, aktualnie księgarnia, kawiarnia i małe muzeum z wyjątkowymi zdjęciami.
Wyjątkowa rekonstrukcja zabytku - XIX-wiecznej rzeźni, w której dokonywano uboju rytualnego. Oryginał prawie do fundamentów zburzyli Niemcy w 1942 roku. Swego czasu mięso z jatek koszernych stanowiło ważną część handlowego potencjału miasta. Drewniany budynek zrębowy z gontowym dachem stoi w centrum dawnego Placu Targowego. Dziś funkcjonuje tu bazar i galeria.
Efektowne perły późnego renesansu, wybudowane w 1615r. przez Krzysztofa i Mikołaja Przybłów. Kupcy wystawili sobie niebywale bogate w zdobienia domy. Kamienice z wapienia były inspirowane włoskim i niderlandzkim manieryzmem. Wyróżniają się zdobnymi płaskorzeźbami pokrywającymi niemal całą elewację i niezwykle wysokimi attykami - również szczodrze dekorowanymi.
Niekwestionowane centrum Kazimierza Dolnego, tchnące wyjątkową historią i niepowtarzalnym, mocno artystycznym klimatem. Główny plac otaczają wspaniałe, zabytkowe kamienice. Działają kawiarenki i restauracje, kursują dorożki. Pośrodku kazimierskiego rynku stoi studnia o kilkusetletniej historii. Dużą popularnością cieszy się uroczy pomnik psa wykonany z brązu.