Wzruszające miejsce pamięci i wartościowe muzeum, przypominające o jednym z najbardziej nieludzkich rozdziałów w dziejach. Według dostępnych danych, przez bramę z napisem “Arbeit Macht Frei” w Rogoźnicy przeszło ok. 125 000 więźniów. Okrutną śmiercią zginął co trzeci. W pozostałościach po Gross-Rosen i kilku sumiennie zrekonstruowanych czeka 6 wystaw stałych.
“Perła Śląska”, trzeci największy spośród zamków zachowanych w Polsce. Pierwszy Książ powstał już w XIII wieku - choć są legendy mówiące o X stuleciu. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza Hochbergom, którzy w XVII w. przekształcili obronną twierdzę w wystawną, barokową rezydencję. W komnatach Książa zachowało się sporo pięknych mebli, gobelinów, obrazów etc.
Ważna część zamkowego kompleksu. Miłośnicy koni mogą na padokach i hipodromie poznawać tajniki jeździectwa, wyruszyć stąd w terenowy rajd lub obejrzeć piękne zwierzęta, np. w czasie rywalizacji sportowej. Warto zajrzeć do powozowni ze starymi bryczkami - niektóre są udostępniane na przejażdżki. Stadnina mieści się w zabytkowym, stylowym folwarku z XIX wieku.
Mniejszy i brzydszy od słynnego Książa, za to równie interesujący. Grodno stanowi fascynującą kolebkę średniowiecza - na zamku regularnie organizowane są imprezy z damami i rycerzami w rolach głównych. Budowla daleka jest od idealnego stanu, za to na swój sposób piękna. W pomieszczeniach, które mają już za sobą konieczny remont, przygotowano ciekawe wystawy.