Pałac Habsburgów

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Popularnie nazywany również Nowym Zamkiem, gdyż został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie dworu, który powstał w XV wieku jako ufortyfikowana warownia. Pałac Habsburgów to zaprojektowana przez Karola Pietschkę klasycystyczna perełka z przełomu XVIII i XIX stulecia.

W miejscu, gdzie zgodnie z życzeniem arcyksięcia Albrechta powstała wystawna rezydencja, wcześniej znajdowały się oficyny Starego Zamku. Z początkowego okresu bardzo dobrze zachowała się Biała Sala w stylu rokoko - jej bogaty wystrój wyraźnie wzorowano na pięknych komnatach najsłynniejszych pałaców w Wiedniu, Schönbrunnu i Hofburga. W 1895 r. do posiadłości wprowadził się arcyksiążę Karol Stefan, który dokonał kilku przeróbek w konstrukcji. Zgromadził imponującą kolekcję obrazów i sreber, zrabowaną przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej. Jeszcze w latach ‘40 XX w. w opuszczonym pałacu założono Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych.

Z kolei w 2011 ruszył projekt “Od Komorowskich do Habsburgów”, mający na celu utworzenie w Żywcu historycznego parku tematycznego. Jednym z ważniejszych elementów tej inicjatywy było przygotowanie w pałacu specjalnej wystawy, przybliżającej turystom zwyczaje, życie codzienne i tradycje kolejnych rodów władających Żywiecczyzną. Zebrano mnóstwo strojów, rozmaitych dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku i innych ciekawych eksponatów.

Niektóre pomieszczenia i ekspozycje na parterze można obejrzeć w trakcie zwiedzania Parku Miniatur. Pałac udostępniony jest dla turystów tylko w części - sytuacja własnościowa zabytku w 2016 r. nie została ostatecznie uregulowana. Władze powiatu planowały urządzenie turystycznego centrum z muzeum, miejscami noclegowymi i salą konferencyjną, jednak w 2013 r. - po przeniesieniu szkoły w inne miejsce - Habsburgowie wystąpili o zwrot majątku.

Cennik

Wejście na wystawę "Od Komorowskich do Habsburgów" prowadzoną przez Muzeum Miejskie w Żywcu - 30 zł od grupy. Wstęp razem z przewodnikiem, maksymalnie 30 osób w grupie.

Część ekspozycji dostępna również w ramach zwiedzania sąsiedniego Parku Miniatur - 5 zł od osoby.

Mini przewodnik

Klasycystyczny zabytek z przełomu XVIII i XIX wieku, wybudowany niejako przy okazji modernizacji Starego Zamku. Żywiecki Pałac Habsburgów w pewnej mierze wzorowano na najpiękniejszych dworach w Austrii - zwłaszcza rokokowy wystrój Białej Sali. Część rezydencji przystosowano na potrzeby wystawy prezentującej dawne życie codzienne i zwyczaje arystokracji.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja