Figura Najświętszej Marii Panny
- Weekend we dwoje
- Kłodzko
- Atrakcje
- Figura Najświętszej Marii Panny

- Adres Pl. B. Chrobrego
57-300 Kłodzko
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Symbolem dwóch tragedii, jakie nawiedziły miasto jest na rynku kolumna wotywna z figurą Najświętszej Marii Panny. Postawiono ją w 1680 r. dla upamiętnienia ofiar potężnego pożaru, jaki wybuchł w mieście w 1676 r. oraz ofiar dżumy, która odebrała życie 1479 mieszkańcom Kłodzka.
Rzeźby współtworzące monument świadczą, że jego fundatorzy - miejskie władze, kłodzcy jezuici i proboszcz Różanki Jerzy Ignacy Pachy chcieli także solidnie zabezpieczyć się przez kolejnymi nieszczęściami. Figury wykonał miejscowy rzeźbiarz Jan Adam Bayerhoff, zaś metalowe elementy ślusarz Hans Scholtz. Szczyt kolumny zdobi rzeźba Najświętszej Marii Panny w aureoli. Kolumna jest ustawiona na wysokim cokole, w którego niszy umieszczona jest rzeźba przedstawiająca patronkę od zarazy - św. Rozalię.
Cokół zwieńczony jest w narożnikach figurami Archanioła Gabriela, Anioła Stróża, św. Józefa i patrona od pożarów - św. Floriana. Całość umieszczona jest na niższym cokole, który otacza kamienna balustrada z furtą ozdobioną habsburskimi orłami. Na narożnikach balustrady widnieją figury świętych od zarazy, tj. św. Karola Boromeusza, św. Franciszka Ksawerego, św. Rocha i św. Sebastiana.
Warszawa ma kolumnę Zygmunta, a Kłodzko przepiękną kolumnę ku czci Maryi. Niezwykłą rzeźbę wystawiono w 1680 r., w geście upamiętnienia ofiar pożaru i epidemii dżumy, która 4 lata wcześniej pochłonęła niemal 1500 dusz. Pomnik, stworzony przez Hansa Scholtza i Jana Bayerhoffa, tworzy w sumie 10 figur - w tym opiekunów strażaków i świętych wiązanych z zarazą.
Opinie