Dworek Prezydenta

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na początku czerwca 1932 r. do Ciechocinka przyjechał prezydent Ignacy Mościcki. Zamieszkał w Domu Zdrojowym i gościł tam do początku lipca. Przypuszczalnie, właśnie wtedy zrodził się w kurorcie pomysł, by dla najwyższego urzędnika w państwie zbudować dworek.

Neoklasycystyczna, piętrowa budowla stanęła w połowie lat 30 XX w. Usytuowano ją u zbiegu dzisiejszych ulic Leśnej i Wojska Polskiego, na skraju lasu sosnowego. Prezydent Mościcki nigdy jednak jej nie odwiedził. Kilka razy w dworku gościli wysocy, państwowi notable, w 1934 r. noc spędził tam marszałek Józef Piłsudski. Zasadniczo jednak, Dworek Prezydenta stał pusty. 

Po wybuchu II wojny światowej zamieszkali w nim wypoczywający w mieście gestapowcy. Po wojnie oddany na pastwę czasu, niszczał. Dopiero w latach 2002-2003, z inicjatywy Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego został wyremontowany. Z budżetu Kancelarii Prezydenta odnowiono też przylegające do niego ulice.

Obecnie mieści się w nim muzeum, którego zbiory dotyczą historii budowli i Prezydenta Ignacego Mościckiego. Organizowane są tu także tematyczne wystawy czasowe. Do obiektu przylega urządzony ze smakiem ogród z fontannami, altanami, ławeczkami i amfiteatrem.

Mini przewodnik

Rezydencja głowy państwa, wybudowana w połowie lat ‘30 XX stulecia niedługo po pobycie Ignacego Mościckiego w uzdrowisku. Ironicznym zrządzeniem losu przeważającą większość czasu stał pusty, wysocy urzędnicy państwowi rzadko się tu zatrzymywali. Neoklasycystyczny dworek niszczał, aż do rewitalizacji w latach 2002-03. Otworzono tu też małe muzeum.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja